Volleyball WA Schools Cup 2021

Volleyball WA Schools Cup 2021

“The Volleyball WA Schools Cup is the largest Volleyball tournament held in Western Australia for high school students. Comprised of multiple divisions across years 7/8, 9/10 and 11/12, the Volleyball WA Schools Cup showcases the best school aged players and is the WA qualifying event for the Volleyball Australia Schools Cup.”

In 2021, the VWASC was held in Weeks 5 and 6 of Term 3.

For our Rossy competitors, it was a huge couple of weeks with 259 students competing in 33 different teams, across 21 different divisions, and 4 days of competition.

RSHS Volleyball Staff would like to extend a huge thankyou to all parents who came and supported our teams and to all the staff and volunteer coaches who helped across the event, and also of course to our students who showed great determination, integrity, sportsmanship and excellence across the event.

“I can very happily say Rossmoyne won the President’s Cup as best overall school for the 30th year in a row, continuing our unblemished record since the event began in 1992. We also regained the Male and Female Aggregate Cups as the best performing male and female school. A huge effort from all the student,” said Volleyball Program Coordinator Mr Rory Read.

Rossmoyne Senior High School was awarded; President’s Cup (Best Overall School), Male Aggregate Cup (Best Boys School), and Female Aggregate Cup (Best Girls School).

Full results of all medals are listed below:

Team

Coach

Result

MVP

Open Honours Boys Joseph P. GOLD MEDAL Daniel O.
Open Honours Girls Tia C. Equal 3rd
Open A Boys Abel M. Equal 3rd
Open B Boys Nathan B. 10th
Year 11 Honours Boys Damon L. Equal 3rd
Year 11 Honours Girls Hannah W. GOLD MEDAL Caitlin W.
Year 11 A Girls Beth R. GOLD MEDAL Bea F.
Year 10 Honours Boys Black Abel M. GOLD MEDAL Logan B.
Year 10 Honours Boys White Nathan B. Equal 3rd
Year 10 Honours Girls Tia C. GOLD MEDAL Leia D.
Year 10 A Boys Beth R. 10th
Year 10 A Girls Black Chelsea M. GOLD MEDAL
Year 10 A Girls White Jemah K. 9th
Year 9 Honours Boys Black Damon L. GOLD MEDAL James W.
Year 9 Honours Boys White Rad D. Equal 5th
Year 9 Honours Girls Kelly G. GOLD MEDAL Georgia H.
Year 9 A Boys Kuan SILVER MEDAL
Year 9 A Girls Izzy W. Equal 3rd
Year 9 B Girls Black Neve & Cinzia 9th
Year 9 B Girls White Alysha E. GOLD MEDAL Maya P.
Year 8 Honours Boys Black Momoka H. Equal 3rd
Year 8 Honours Boys White Nathan B. Equal 3rd
Year 8 Honours Boys Grey Hannah W. Equal 5th
Year 8 Honours Girls Black Carly W. GOLD MEDAL Asha W.
Year 8 Honours Girls White Tia C. 5th
Year 8 B Girls Black Beth R. GOLD MEDAL Justine L.
Year 8 B Girls White Alysha E. Equal 5th
Year 7 A Boys Black Brandon E. GOLD MEDAL Xavier E.
Year 7 A Boys White Rad D. Equal 3rd
Year 7 A Boys Grey Harry H. Equal 11th
Year 7 A Girls Black Steph M. GOLD MEDAL Maya P.
Year 7 A Girls White Tahlia & Kilani Equal 3rd
Year 7 A Girls Grey Harmony & Kelly 7th